Pily

banner_pily

Kvalitní pily jsou dnes součástí většiny domácností. Pokud vlastníte les, chalupu či zahradu, měla by alespoň jedna řetězová pila patřit do vašeho vybavení dílny. Pomůže při řezání dřeva na topení, nebo když máte na svém pozemku starý nebo nemocný strom, který byste rádi porazili. Prodej pil stále stoupá a posunul se i jejich vývoj. Pily máme nejen motorové, ale také elektrické a akumulátorové. Než si pilu rozhodnete pořídit, je dobré popřemýšlet o tom, kolik peněz jste ochotni investovat, za jakým účelem budete pilu pořizovat, jak často ji budete používat a kdo s ní bude pracovat. Na základě těchto informací si vyberete pilu se správným výkonem a délkou řetězové lišty.Pro běžnou činnost se používají pily s délkou do 40 cm.Pily, které používají profesionálové, mají obvykle obsah motoru od 50 do cca 80 cm³, pily střední kategorie používají motory s obsahem do 60 cm³.

Motorová pila potřebuje ke svému provozu směs benzínu a oleje.  Je nezávislá na elektrické síti a má většinou také vysoký výkon. Benzinová pila je dle výkonu vhodná pro přípravu dřeva, ale také pro těžké dřevorubecké práce či odvětvování.  Tyto pily se dají rozdělit na hobby, farmářské a profesionální. Souvisí to s jejich výkonem, životností a jak ji budeme zatěžovat. Profesionální pily s vysokým výkonem vydrží denní těžkou práci. Benzinové pily se startují pomocí lanka a potřebují větší údržbu. Po každé práci s pilou bychom ji měli dobře očistit, a to nejen zvenčí, ale i pod kryty a také u vzduchového filtru.

Pily elektrické naleznou své uplatnění i v dílnách či uvnitř objektů. Jejich nižší pořizovací cena je jistě výhodou, navíc mají levnější náklady na provoz, který je ekologický a tichý. K práci je zapotřebí elektrický kabel, který může být při práci nepříjemností a také musí být v blízkosti zdroj elektrické energie. Pro spuštění stačí stisknout pojistku a spínač.

Akumulátorové pily jsou snadno použitelné, ekologické a praktické. Aku  pila je vhodná k hrubšímu prořezávání stromků a k řezání palivového dřeva. Pokud při práci dobíjíte druhou baterii, můžete řezat nepřetržitě. Tyto pily používají úzké řetězy s jemnými zuby. Součástí výbavy je nutná nabíječka. Nevyžadují vysokou údržbu a mají nízké provozní náklady.

Údržba řetězových pil

Aby nám pila dlouho a dobře sloužila, musíme se o ni dobře starat. Údržbu bychom měli provádět před i po každém použití. Musíme dbát na správné napnutí řetězu, řetěz musí být dostatečně namazaný a ostrý.  Broušení řetězu nechte raději na odbornících. Pilu pokaždé dobře vyčistíme, jelikož čištění prodlužuje její životnost.

Kolébkové a okružní pily

Pokud si pravidelně připravujete palivové dříví na zimu, pak je dobré si pořídit cirkulárku. Dnes patří mezi běžně dostupné stroje. Moderní okružní pily mají spoustu bezpečnostních prvků a riziko je tedy velmi nízké.  Kolébkové pily jsou určeny pro řezání kulatin. Usnadní a urychlí Vám práci.

Ochrana při práci s pilami

Řetězové pily patří mezi nejnebezpečnější stroje, s kterými na zahradě pracujeme.  Proto je zapotřebí dodržovat bezpečností pokyny. Především se jedná o správný postoj a držení pily, bezpečnou vzdálenost, pohyb s pilou a její přemisťování. Při práci s pilou je důležité používat doporučené ochranné pomůcky. Mezi ně patří speciální pracovní rukavice, helma s plastovým štítem nebo kovovou síťkou, je dobré ochránit svůj sluch špunty do uší nebo sluchátky, mít kvalitní obuv a oděv určený pro práci s pilou, které nabízejí specializovaní výrobci.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Blog

Zobrazit více