Jarní péče o trávník

banner_travnik

Zima je sice stále ještě v plném proudu a vy si užíváte zimních radovánek plnými doušky. Zároveň už ale ve skrytu duše netrpělivě vyhlížíte jaro a plánujete, co všechno a v jakém pořadí umístíte na seznam jarních prací na Vaší zahradě. Ať už máte velkou zahradu a nebo pouze malý dvorek, určitě je Vaším přáním pyšnit se po celou sezonu krásným, hustým a sytě zeleným trávníkem. Jestliže si myslíte, že není ve Vašich silách takový trávník na své zahradě mít, pak se mýlíte, protože vytvořit na své zahradě krásný, hustý a sytě zelený trávník je opravdu snadné.
Jestliže svému trávníku dopřejete od samého začátku kvalitní a intentzivní péči, odvděčí se Vám svojí krásou a vitalitou opravdu brzy.

Péče o trávník bude figurovat na Vašem seznamu jarních zahradních prací jistě na prvním místě. V první řadě je potřeba Váš trávník po zimě dokonale vyčistit a provzdušnit. Důležíté je odstranění starých listů a jiného organického odpadu a hlavně mechu. Pokud vlastníte menší zahrady, jistě Vám na odstranění starého organického materiálu velice dobře poslouží klasické hrábě. V případě, že jste vlastníkem většího pozemku je příjemné mít ve své výbavě zahradní techniky například zahradní vysavače a foukače, které Vám významně usnadní a urychlí Vaši práci.


zahradnik_travnikK tomu, abyste dosáhli krásného a hustého travního porostu, je potřeba Váš trávník zbavit také mechu a plevele. Na menší plochy je možné použít kvalitní hrábě nebo mechanické provzdušňovače. Na větší pak doporučujeme kvalitní vertikutátory, které půdu krásně provzdušní a prozáří. Podle velikosti svého pozemku si zvolíte ten pravý druh vertikutátoru. Na menších pozemcích Vám tuto službu velice dobře udělají například akumulátorové vertikutátory, které jsou velice praktické, protože umožňují práci bez přívodu elektrického kabelu a bez doplňování benzínu. Stačí pouze nabít akumulátor a můžete se okamžitě pustit do práce. Pokud vlastníte menší rovinatý a nebo i členitější pozemek může pro Vás být řešením elektrický vertikutár a v případě, že potřebujete provzdušnit trávník na větším pozemku, kde se nechcete a ani nemůžete nechat omezovat elektrickým kabelem, pak je pro Vás jasnou volbou benzínový vertikutátor. Vertikutátor nařeže drny a odstraní všechny nečistoty z Vašeho trávníku, Může tím dojít k tomu, že Váš trávník se bude zdát řidší. Není ale potřeba hned podléhat špatné náladě. Došlo totiž pouze k tomu, že jste Váš trávník zbavili nechtěných mechových ploch a plevele a nyní vznikl pouze prostor pro nový trávník.
Mech a plevel lze ale také odstranit mnohem pohodlnější cestou a to cestou selektivních postřiků. Pomocí různých druhů postřikovačů je aplikace postřiků opravdu snadná a rychlá.


Pokud jste trávník řádně provzdušnili a vyčistili, nastává čas na dosetí nového trávníku. Abyste dosáhli opravdu kvalitního výsledku, doporučujeme používat pouze kvalitní travní směsi od osvědčených dodavatelů. Kvalitní travní směs vysejeme v doporučené dávce a lehounce zasypeme trávníkovým substrátem. Samozřejmostí je i přiměřená závlaha vysetého trávníku.


Důležité také je nezapomenout na hnojení trávníku. Aby jste se mohli v sezoně pyšnit nádherným trávníkem, je potřeba ho hned zjara pohnojit, čímž mu dodáte potřebné živiny. Tráva pak bude mít i více síly bránit se agresivním plevelům a mechu. V nabídce naleznete celou řadu druhů hnojiv . Lze použít jak kapalná hnojiva na trávník, která se aplikují přímo do zálivky a nebo hnojiva na trávník ve formě granulí. Z námi nabízených hnojiv doporučujeme hnojivo od značky Wolf, které funguje vynikajícím způsobem a v kombinaci se železem eliminuje i vznik mechu v trávníku. Stejný výrobce nabízí i kvalitní trávníková semena. Pokud vlastníte velký pozemek, aplikaci hnojiva Vám výrazně ulehčí zahradní rozmetadla, která Vám zároveň zaručí rovnoměrnou aplikaci hnojiva na celé ploše. Abyste dosáhli opravdu krásného trávníku, je doporučováno provádět ještě druhé hnojení a to během května nebo června.

vertikutator


Pro vznik hustého a sytě zeleného trávníku je samozřejmostí kvalitní a pravidelná zálivka a v neposlední řadě také pravidelné sekání. Okrasný trávník je doporučováno sekat na výšku cca 3 cm a to jednou maximálně dvakrát týdně. Typ sekačky je nutné vybírat podle velikosti a typu pozemku. Na menší pozemky vystačí akumulátorové sekačky nebo elektrické sekačky. Pro větší pozemky jsou vhodné benzínové sekačky a na opravdu rozlehlých pozemcích najdou své místo zahradní traktory.


Krásný, hustý a sytě zelený trávník je vizitkou každé dobře udržované zahrady. Doveďte Vaši zahradu k dokonalosti. Investujte svůj čas a energii do péče o Váš trávník. Odměnou Vám bude dokonalá zahrada, kde bude radost odpočívat.

 

banner4

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Blog

Zobrazit více