Kultivátory

banner_kultivatory

Vyměnit hodiny namáhavé práce jako je prokypření půdy, zapravení hnojiv, pletí, přihrnování řádků, vyorávání, orba, rozrušení hrud a srovnání povrchu půdy po sklizni; vyhrabávání stařiny, vertikulace a provzdušnění trávníků, za potěšení z práce díky pomocníkům, by si přál snad každý z nás.

A k tomu jsou určeny kultivátory. Mohou sloužit i všestranně. Záleží na tom, jak je daný kultivátor zkonstruován a jaký má výkon. Využijete jej po celou sezónu od jara, kdy si chystáte půdu pro sázení až do podzimu, kdy zase chystáte zaorat kompost nebo jiná hnojiva do půdy na zimu.

Kultivátor je takový kypřič půdy, jehož nožové ústrojí rotuje v půdě, a tím umožní přístup vzduchu do půdy. Prokypří půdu až do 20 cm.

Na trhu jsou k dostání 3 typy kultivátorů. Všechny tyto tři typy kultivátorů si můžete zakoupit i v našem eshopu. Záleží tedy jen na Vás, zda si vyberete aku kultivátor, elektrický kultivátor nebo benzínový kultivátor.

Akumulátorové kultivátory jsou velkými a hlavně praktickými pomocníky pro každou zahradu jak v letním, tak i v zimním období. Nejsou určeny pro tu nejnáročnější práci a ani nejsou nejlevnější. Ale i tak mají své výhody. Využijete je v místech, kde není přístup k elektřině, nejsou hlučné a jsou šetrné k životnímu prostředí.

Elektrické kultivátory jsou vhodné pro menší plochy na obdělávání jednotlivých záhonů. Jejich hmotnost je menší a tudíž se snadněji ovládají, což ocení například ženy. Dají se dle potřeby vypnout a zapnout a nepohybují se rychle. Nevýhodou elektrických kultivátorů je nižší výkon a připojení k elektrické síti, která musí být v dosahu.

Benzínové kultivátory se spalovacím motorem jsou ideální na obdělávání větších souvislých ploch, nastartujete a jedete. Jeho velkou předností je vytrvalý výkon. Pokud máte velkou plochu, kupte si silnější stroj.  Pro malé plochy je nevýhodný. Jelikož není tento typ závislý na zdroji energie, je možné ho používat i pro práci ve vzdálenějších lokalitách, kde přívod energie není. Motory se užívají dvoutaktní nebo čtyřtaktní s obsahem do 200 ccm. Jejich výhodou je i vyšší hmotnost, díky které působí větší silou na nožový systém. Nevýhodou u těchto kultivátorů je větší údržba. Nezapomínejte na pravidelnou výměnu a doplňování provozních kapalin a udržovat vzduchový filtr v čistotě.

Pro výběr kultivátorů jsou důležitá některá kritéria. Výkon kultivátoru, který závisí na typu pohonu. Nože nebo také nožový systém, pracovní záběr a průměr nožů, který určuje hloubku do jaké je kultivátor schopen půdu zpracovat.  Materiál nožů je velice důležitý, protože pracují v prostředí, kde se intenzivně obrušují. Nože by měli být z kalené nebo kvalitní odolné oceli.

Aby byl kultivátor víceúčelový, je možné dokoupit mnohá příslušenství např. jednostranný pluh na orání, vyorávač brambor, kypřič půdy, radlice na sníh a jiné.

Jelikož jsou součástí stroje ostré nože, které rotují, může dojít ke zranění nebo úrazu při nesprávném zacházení. Musíte vždy dodržovat bezpečnostní opatření.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Blog

Zobrazit více