Jarní příprava půdy

banner_puda

Odpočinek, který je všem pěstitelům dopřán díky zimě již pomalu končí a každý správný zahrádkář už přemýšlí, co bude na svém záhoně letos pěstovat. Ti poctiví zahrádkáři již vyseli první semínka, která se derou na svět zatím pouze v teple za okny bytu, aby až přijde jejich čas mohly být vyrostlé sazeničky zasazeny ven do dobře připraveného záhonu.


Každý správný zahrádkář ví, že je dobré mít záhon na podzim zrytý, protože nerovný povrch umí zadržovat více vláhy a díky mrazu se půda nakypří, což na jaře umožňuje snadnější zpracování. Pokud na podzim z nějakého důvodu zrýt záhon nestihneme a nebo na něm pěstujeme plodiny, které se sklízejí v průběhu zimy, jako je například růžičková kapusta, můžeme k rytí přistoupit i velmi brzy na jaře.


zahradnik_pudaJakmile nám to počasí na jaře dovolí a půda je po zimě již oschlá, drobivá a nelepivá, můžeme se vrhnout do přípravy půdy pro pěstování rostlin. Nejprve je důležité záhon pohnojit minerálními hnojivy nebo kompostem a následně musíme půdu urovnat. K tomu můžeme v případě menšího záhonu použít hrábě. Pokud ale plánujete pěstovat na větších plochách, mohou Vám výrazně usnadnit práci kypřiče půdy nebo kultivátory. Na menších pozemcích Vám tuto službu velice dobře udělají například akumulátorové kultivátory, které jsou velice praktické, protože umožňují práci bez přívodu elektrického kabelu a bez doplňování benzínu. Stačí pouze nabít akumulátor a můžete se okamžitě pustit do práce. Pokud vlastníte menší rovinatý a nebo i členitější pozemek může pro Vás být řešením elektrický kultivátor. V případě, že potřebujete upravit záhon o větší rozloze, kde se nechcete a ani nemůžete nechat omezovat elektrickým kabelem, pak je pro Vás jasnou volbou benzínový kultivátor. Pokud máte možnost použít při úpravě velkého záhonu traktor, je ideálním pomocníkem také kombinátor, který kromě kypření půdy, rozmělňování velkých hrud a urovnání půdy umí také půdu vyčistit. To znamená, že dokáže potrhat a vytahat kořeny rostlin, které na záhoně nepotřebujeme.


Nemůžete-li se dočkat a toužíte-li vypěstovat kvalitní úrodu co nejdříve, můžete na svůj záhon umístit pařeniště, které vytvoří pro pěstování rostlin optimální teplotu v době, kdy venku ještě vládnou chladnější jarní teploty. Podle svých potřeb si můžete vybrat rozměr a design pařeniště, který Vám bude vyhovovat.
Pokud máme půdu na záhoně rozmělněnou a urovnanou, můžeme se přibližně na přelomu března a dubna vrhnout do setí semínek a sázení předpěstovaných sazenic. Není ale v žádném případě nutné se setím nějak pospíchat, protože optimální teplota půdy pro klíčivost semen je .4 – 5 stupňů Celsia.
Výsev je také možné chránit před chladným počasím foliovými kryty, které umožňují udržet stálou teplotu a vlhkost. Pokud se v březnu počasí umoudří, můžete při vyšších teplotách foliové kryty odstranit a pařeniště větrat.


Během května, kdy už panuje opravdu krásné jarní počasí roste na záhoně vše jako z vody a to i včetně plevelů. Žádný zahrádkář nemá plevel na své zahrádce rád a to nejen proto, že zahrádka pak vypadá neupraveně. Plevele jsou nejen významným zdrojem chorob a škůdců , ale odebírají živiny a půdní vláhu okolním rostlinám, které v neposlední řadě také zastiňují a utiskují. Boj s plevely je bohužel dlouhý, ne-li spíš nekonečný boj. Nejúčinější metodou je stále i v dnešní moderní době ruční pletí. Zahradní motyčky, ruční kultivátory, lopatky nebo vytrhávače plevele tak zůstávají i v dnešní době věrnými pomocníky každého zahrádkáře. K ničení plevelů lze použít samozřejmě i herbicidy, které však doporučujeme používat pouze na neobdělaných místech.


Aby plodiny na Vašem záhoně dokonale prospívaly potřebují Vaší neustálou péči. Je nutné jim dopřát nejen přiměřenou zálivku, ale zároveň musíte myslet i na jejich ochranu před různými škůdci. Proti houbovým onemocněním a plísním se používají fungicidy a insekticidy zase využijete při hubení hmyzu. Aplikaci ochranných prostředků Vám usnadní použití postřikovačů. Podle velikosti plochy, kde budete postřikovač používat si můžete vybrat mezi akumulátorovými, benzínovými nebo tlakovými postřikovači.


Zahradničení a pěstování přináší do života radost. Neváhejte a vytvořte si na zahradě svůj vlastní záhon. Dopřejete si tak potěšení z vlastnoručně vypěstované zeleniny nebo ovoce. Není totiž nic lepšího než si pochutnávat na vlastních výpěstcích. Přejeme Vám úspěšný pěstitelský rok.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Blog

Zobrazit více