Hnojení

banner_hnojeni

Pokud se rozhodneme založit trávník a nebo cokoliv pěstovat na naší zahrádce, měli bychom se také zamyslet nad tím, jak budeme do půdy dodávat živiny potřebné pro správný růst zeleniny, ovoce, ovocných stromů, květin, ale třeba i okrasného trávníku.
Mezi půdou a rostlinami neustále dochází k výměně důležitých látek. Tyto látky pronikají z půdy do těla rostlin a po rozkladu rostlin se opět do půdy vracejí.


Základní prvky pro základní výživu rostlin jsou dusík, fosfor a draslík, nebo – li NPK. Dusík podporuje růst rostlin, fosfor zase růst kořenů a květů a draslík je důležitý pro kvetení a zrání plodů. Postará se i o zvýšenou odolnost rostlin proti škůdcům. Toto hnojivo se aplikuje před výsadbou a nebo i v průběhu vegetace.


Hnojiva můžeme dělit do několika skupin. Základními hnojivy jsou hnojiva organická, která jsou půdě a přírodě nejbližší a nejpřirozenější. V dnešní době jsou také velice rozšířená hnojiva anorganická nebo-li minerální, která jsou vyráběna průmyslově.

Hnojiva dále můžeme dělit na pevná a kapalná, jednosložková nebo vícesložková a podle vlivu na půdu na neutrální, kyselá nebo zásaditá.
Půdě nejpřirozenější hnojiva jsou hnojiva organická. Mezi ně řadíme chlévský hnůj, kejdu, kompost nebo močůvku. Tato hnojiva přispívají i o to, aby půda byla tzv. dlouhodobě zdravá. Přispívají k tvorbě humusu a také k vitalitě půdních mikroorganismů, díky kterým je půda stále vitální a úrodná.

hnojeni
Tato přírodě nejbližší hnojiva jako taková jsou ale bohužel v důsledku výrazného úbytku chovu hospodářských zvířat v dnešní době čím dál méně dostupnou záležitostí. Naštěstí si nemusíme zoufat, protože i organická hnojiva můžeme dnes koupit prakticky kdekoliv. Jen ne v přirozeném, surovém stavu, ale ve fermentovaném a sušeném. I v dnešní moderní době tak můžeme dopřát našim rostlinkám hnůj chlévský, koňský, kravský, ale třeba i slepičí.


Pokud ale máte zahrádku a nechcete utrácet peníze za hnojivo, vytvořte si na své zahrádce svůj vlastní kompost. I na malou zahrádku se vejde malý kompostér, který Vám vyrobí kvalitní hnojivo prakticky zadarmo. Kompostováním vzniká díky působení půdních mikroorganismů humus, což je hmota bohatá na živiny a minerální látky, které následně využijí rostliny ke svému růstu. Do kompostu patří například posekaná tráva, listí, rozdrcené větve, piliny, květiny a substrát z truhlíků, podestýlka domácích mazlíčků a další. Z kuchyně se nemusíte do kompostu bát dát veškerý organický odpad a to i včetně sáčků od čaje, kávové sedliny, platíček od vajíček, kartonu nebo dřevěného popela. Kompostování je snadnější než si myslíte a zároveň výrazně šetří naše životní prostředí.


Věděli jste, že aby jste docílili naprosto bezchybného trávníku na Vaší zahradě, je potřeba ho také kromě zálivky i hnojit? Pravidelným sečením a současným sbíráním posekané trávy, bráníme možnosti rozkladu travní hmoty, čímž dochází k výraznému úbytku živin, které jsou nezbytné pro kvalitní a zdravý trávník. Nejslabší je trávník po zimě. První hnojení tak časujeme do jarních měsíců, nejlépe na duben. Volíme hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Dusík nám zajistí, aby se trávník pyšnil sytě zelenou barvou. Důležitý je v jarních měsících také fosfor pro posílení kořenů. Během sezóny pak hnojíme speciálními hnojivy a na podzim naopak volíme hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který posiluje odolnost trávníku proti chorobám, suchu hlavně zimnímu vymrzání. Hnojiva používaná na podzim naopak obsahují nízký obsah dusíku. V naší nabídce naleznete široký výběr různých druhů trávníkových hnojiv.


Trávníkové hnojivo se může aplikovat buď tak, že ho rozpustíte ve vodě a zaléváte trávník konví. V případě že vlastníte větší zahradu s velkou travní plochou, pak doporučuje využít praktické rozmetadlo na hnojivo, které Vám práci s hnojením výrazně ulehčí.


Pokud chcete Vašemu trávníku dodat krásu a vitalitu, dozajista toho docílíte díky speciálním hnojivům na trávníky.
Toužíte po krásném trávníku, který Vám budou závidět všichni sousedi a Vám se po něm bude chodit, jako po měkké peřince? Chcete se pyšnit krásnými květinami, které budou zářit na všechny strany svými nádhernými zdravými květy? A co ovoce nebo zelenina? Máte pocit, že po celosezónním pěstitelském usílí si zasloužíte sklízet krásné a šťavnaté plody? Pak nikdy neuděláte chybu, když si při Vaší pěstitelské vášni pomůžete kvalitními hnojivy.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Blog

Zobrazit více