Zahradní traktory a ridery

banner_trakturky

Máte obrovský pozemek, sekáte trávu sekačkou a chcete si ušetřit čas a ulehčit práci?

Tak je nejvyšší čas si pořídit zahradní traktor. Jsou úžasnými pomocníky pro práci na zahradě. Pokud si ještě k němu vyberete vhodné příslušenství, budete vlastníkem ideálního multifunkčního stroje, který zastane většinu Vaší těžké a náročné práce. 

Zahradní traktor nebo rider?

Zahradní traktor vypadá trochu robustněji. Může Vám připomínat menší traktor, tudíž motor má umístěný pod protáhlou maskou vpředu. Možnost připojení doplňků z něj dělá multifunkční zařízení. Má vyšší výkon a žací ústrojí je mezi nápravami. Zahradní traktory zvládají náročnější práci ve špatně přístupném terénu. Nevýhodou může být větší hmotnost.

Ridery jsou méně objemné stroje. Většinou obsahují jednoválcový motor, který je umístěný na opačné straně, než u zahradních traktorů, a to pod sedadlem řidiče. Žací ústrojí najdete v přední části. Hlavním úkolem riderů  je sečení menších travnatých ploch, které jsou členité. Umožní Vám vyhýbání se překážkám, např. stromům.

Motor je základ všech traktorů a riderů. U strojů s výkonem kolem 9-12 koní se setkáte s motory jednoválcovým. Naleznete je především u menších traktorů, které se hodí spíše na rovný povrch nebo menší travnatou plochu. Naopak u dvouválcových motorů může výkon být vyšší než 24 koní. Součástí bývá tlakové mazání pro jízdu ve svahu a díky pohonu 4x4 zvládají špatně přístupný terén. Tudíž u menších ploch Vám stačí zahradní traktory s nižším výkonem, nebudete mít tak vysokou spotřebu. Některé ridery využívají akumulátorový pohon, který zaručuje tichý provoz a snadnou údržbu.

Převodovky máte na výběr mechanické nebo hydrostatické. Převodovky mechanické bývají u menších strojů a musíte dávat pozor na klínový řemen, při jeho poškození ho vyměňte (prasklinky, roztřepené okraje …) a mazací oblast. Využívají řazení pákou a údržba není náročná. Traktory s touto převodovku jsou vhodnější na nenáročnou práci. Dražší hydrostatické převodovky, jejichž hlavní součástí je čerpadlo, které čerpá kapalinu do hydromotoru, jsou do náročnějších podmínek a jsou vhodné na každodenní použití. K řízení potřebují jen dva pedály a to na jízdu vpřed a druhý na jízdu vzad.

Šířka záběru žací části se vybírá dle velikostí plochy, kterou budete sekat.

  • Záběr kolem 60 cm = plocha do 500 m2
  • Záběr 70 - 95 cm = plocha cca 1 000 m2
  • Záběr 95 - 107 cm = plocha 3000 m2
  • Záběr 100 - 110 cm = plochy nad 5 000 m2
  • Záběr nad 122 cm = plochy nad 7000 m2 (třínožové ústrojí)

Výhodou u traktorů či riderů je, když umí mulčovat. U některých traktorů je součástí zahradní koš, který sbírá posečenou trávu. Koš můžeme vysypat hydraulicky nebo mechanicky.Pokud je součástí stroje boční výhoz zanechává za sebou úhledné pravidelné řádky. Je to praktické pro sečení velkých ploch.

Jelikož je zahradní traktor multifunkční stroj, lze k němu  přikoupit různá příslušenství. Ty Vám pomohou při práci na Vašem pozemku a to i v zimě.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Blog

Zobrazit více