Příprava dřeva na zimní topení

banner_priprava_dreva

I přesto, že stále převládá slunečné a teplé podzimní počasí, může se kdykoliv stát, že se probudíme do ošklivých a sychravých dnů, které s sebou podzim obvykle přináší. Až se Vás zima zeptá, co jste dělali v létě, nebuďte překvapení, ale buďte raději připravení. Dostatečná zásoba naštípaného dřeva na topení je zárukou toho, že i ošklivé a chladné dny Vás nezaskočí a Vy je prožijete v klidu a u roztopených kamen ve společnosti svých blízkých.


Pokud se rozhodnete pro vytápění domácnosti dřevem, určitě je Vaše rozhodnutí správné, protože se jedná o vytápění ekologické a v porovnání s ostatními palivy je i levnější.


Je však potřeba myslet na několik zásad. Ideálně připravené dřevo pro topení by mělo vysychat dva roky. Je nutné tedy promyslet, kde budete mít naštípané dřevo uskladněné. Dřevo můžete skladovat venku ve volném prostoru. V tomto případě je ale nutné myslet na to, že dřevo nesmí ležet na zemi, ale první vrstva by měla začínat cca 20 cm nad zemí. Aby došlo k co nejdokonalejšímu proschnutí, tak je nutné naskládané dřevo přikrýt například plachtou, aby bylo chráněno před deštěm a sněhem. Velice praktickým a zároveň estetickým řešením pro uskladnění dřeva jsou různé druhy přístřešků nebo stojanů na dřevo, ve kterých působí naštípaně dřevo vždy velice příjemně. Pokud tedy máte na zahradě hromadu naštípaného dřeva a nevíte kam s ním, aby dokonale proschlo, než ho použijete na topení, pak jsou tyto přístřešky, dřevníky a stojany ideálním a cenově dostupným řešením. Stačí si vybrat pouze typ a velikost, která odpovídá Vašim potřebám a rázem budete mít o starost méně.
Dřevo na topení si můžete zakoupit již naštípané, které pouze uložíte do připravených prostor a necháte proschnout. Druhou možností, která je zároveň i levnější, je zakoupení kulatiny, kterou už budete muset zpracovat sami.


Samotné zpracování kulatiny na malá polínka je fyzicky i časově náročná práce, kterou si ale můžete výrazně ulehčit správně zvolenou technikou. Obecně platí pravidlo, že čerstvé dřevo naštípete na polínka mnohem snadněji, než dřevo proschlé. Pokud jste si tedy objednali kulatinu, se zpracováním neváhejte.


Vaše ruce i záda ocení, když si na zpracování vezmete praktické a silné pomocníky. Ostatní členové rodiny dozajisté urychlí i usnadní celý proces přípravy dřeva na topení, ale bez silných pomocníků v podobě kvalitní techniky se jen těžko obejdete.
Práci Vám mohou výrazně usnadnit a hlavně urychlit kvalitní řetězové pily. Díky příjemným cenám se řetězové pily staly v dnešní době dostupné prakticky pro každého. V nabídce najdete jak benzínové řetězové pily, tak i praktické akumulátorové pily nebo například pily elektrické. Při zpracování dřeva na topení však nejvíce oceníte kolébkové a okružní pily, které promění těžkou dřinu při zpracování dřeva na zábavu.
Pokud máte kulatinu již nařezanou na velká polena, tak už zbývá tato polena pouze naštípat do úhledných malých polínek, která Vám budou ve Vašich kamnech celou zimu zpříjemňovat tichým praskáním a úžasným teplem.


Dřevo můžete naštípat na malá polínka pomocí štípacích seker. Tento způsob je levnější, ale zase naopak časově i fyzicky náročnější. Pokud si chcete ušetřit čas i sílu, tak neváhejte a pořiďte si kvalitní štípačku na dřevo. Ušetřený čas pak můžete využít mnohem příjemnějším způsobem, než je práce.


Protože jsou štípače dříví v dnešní době cenově dostupnou technikou, která výrazně usnadní zpracování dřeva, pořizuje si je do svých domovů stále více lidí. Štípače dřeva můžeme rozdělit na horizontální a vertikální. V nabídce naleznete různé druhy i velikosti štípačů. Stačí si jen vybrat ten pravý štípač, který bude odpovídat Vašim potřebám.


Pokud patříte mezi ty, kteří nechávají přípravu dřeva na topení na poslední chvíli, nezoufejte, stále ještě není pozdě a Vy si můžete dřevo v klidu a pohodě připravit i bez větší námahy. Pokud se už předem děsíte hodin ztrávených těžkou prací, mozolů a bolavých zad a rukou, pak nastává ten pravý čas na změnu. Řetězové pily, ať už motorové, elektrické nebo akumulátorové Vám práci výrazně usnadní. Pokud se rozhodnete dovybavit se ještě kvalitním štípačem na dřevo, pak si můžete být jisti, že tvrdá práce při zpracování dřeva se promění v příjemně ztrávený čas a zábavu. A věřte, že není nic lepšího, než ztrávit ušetřený čas třeba se svojí rodinou nebo s přáteli při jiné činnosti než je práce.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Blog

Zobrazit více